About Globelics

Today - October 24 2017
Now (in Saratov) - 09:38:04 AM

Latest information

To All who have registered as participants of the
International Conference
“INNOVATIONS SOCIETY – A NEW EPOCH IN THE HISTORY OF CIVILIZATION DEVELOPMENT”

Dear colleagues,
The Organizing Committee would like to inform you of the changes related to the date of the Conference. The new date of the Conference in Saratov is 7-10 February 2010.
We were forced to introduce this change due to the circumstance that within the period of 25-28 November 2009 (the former date of the Conference) there will be a summit of the Heads of the member-states of Eurasian Economic Community held in Minsk, and the delegates from EurAsEC countries who have registered to participate in our Conference as well as the members of the Integration Committee and the members of the Centre for High Technologies will be involved in the work of this summit.
We offer our apologies to all those who have expressed their wish to participate in Saratov Conference for the inconvenience and hope that more than 250 candidates from and outside Russia who have already provided their registration forms will find an opportunity to participate in our Conference within the new timeline.
We would also like to inform you that along with the Conference you will have a wonderful opportunity to attend the InterRegional Innovations Salon at Saratov State University which will be open within the same date as our Conference.
The new version of the Conference Program and the conditions related to the participation in the Innovations Salon you will find at the site: http//:russianlics.sstu.ru

The Organizing Committee

Within the period from 28 June till 4 July the Republic of Armenia conducted preparations for the International Conference “Innovative Development of the Commonwealth States: Strategies and Prospects”. You will find the details in the file attached

The Organizing Committee welcomes participants for the International Conference
"INNOVATION SOCIETY - A NEW EPOCH IN THE HISTORY OF CIVILIZATION DEVELOPMENT"
to be held on 25-28 November 2009.
You will find the details in the information letter attached

Looking forward to seeing you in Saratov!
15.04.2010
В День Культуры 15 апреля, состоялось торжественное открытие программы "Мы будем жить в Стране Культуры!", посвященной 75-летию Пакта Рериха.
Программа разработана Центром культурных инноваций АкИн совместно с Центром высоких технологий Евразийского Экономического сообщества, Энгельсским краеведческим
музеем, Филиалом-музеем Л.А. Кассиля Государственного музея К.А.Федина, Муниципальной научной лабораторией МОУ СОШ 33 г. Энгельса.
Торжественное открытие программы состоялось в Филиал-музее Л.А.Кассиля.
В рамках программы прошла презентация молодежного конкурса культурных инновационных проектов.
Конкурс будет проходить в течение 2010 - 2011 гг. в несколько этапов:
- региональный (осень 2010),
- всероссийский (весна 2011),
- международный (лето 2011).

С информацией о конкурсе, положением, условиями участия можно познакомиться на страничке Центра культурных инноваций.
Приглашаем молодых ученых, студентов высших и средних-профессиональных учебных заведений, учащихся общеобразовательных школ к участию в конкурсе.
01.04.2010
В АкИн открылся Центр культурных инноваций, концепцией которого является утверждение основополагающей роли культуры в становлении нового инновационного общества.
18.01.2010
Уважаемые коллеги! В разделе "Программа" размещена
программа Пятого Саратовского салона изобретений, инноваций и инвестиций «ИННОВАЦИИ – СТРАТЕГИЧЕСКОЕ НАПРАВЛЕНИЕ РАЗВИТИЯ РЕГИОНА» и Международной научной конференции «ИННОВАЦИОННОЕ ОБЩЕСТВО –НОВАЯ ИСТОРИЧЕСКАЯ ЭПОХА ЦИВИЛИЗАЦИОННОГО РАЗВИТИЯ»
Одновременно с работой конференции "ИННОВАЦИОННОЕ ОБЩЕСТВО - НОВАЯ
изобретений, инноваций и инвестиций. С условиями участия и программой
Салона можно ознакомиться в информационном письме. Оргкомитет.